[Recenzja] Xiaomi Redmi Note 5 po roku używania

Piąta generacja Redmi Note (na niektórych rynkach z dopiskiem „Pro”) zadebiutowała w I kwartale 2018 roku. Przez pewien czas, był to jeden z najbardziej opłacalnych smartfonów w kwocie do 1000 złotych.

Osobiście posiadam omawiany dziś telefon i użytkuje go od roku, więc mogę zapoznać Was z moimi odczuciami dotyczącymi tego urządzenia.

Obudowa i wykonanie

Jest to smartfon o absolutnie klasycznej budowie. Front pokrywa szkło Gorilla Glass 3-ciej generacji, a korpus jest wykonany z aluminium, z plastikowymi wstawkami anten. Z tyłu znajduje się również podwójny aparat oraz czytnik linii papilarnych, który działa szybko i prawidłowo.

Na górnej krawędzi znajdziemy diodę podczerwieni do sterowania innymi urządzeniami z poziomu smartfona. Dolna krawędź skrywa gniazdo jack 3.5mm, mikrofon, pojedynczy głośnik i port microUSB. Wielka szkoda, że Xiaomi nie dodało USB-C do tego modelu – pojawiło się ono dopiero w Redmi Note 7.

Prawy bok skrywa przyciski do regulacji głośności, które działają sprawnie. Lewy bok skrywa tackę z hybrydowym DualSIMem. Telefon występuje na rynku w kolorach: czarnym, jasnoniebieskim, czerwonym, złotym oraz różowym.

Wyświetlacz

Ekran urządzenia został wykonany w technologii IPS LCD o przekątnej 5.99 cala w proporcjach 18:9. Średnie zagęszczenie pikseli na cal wynosi 403 dpi. Smartfon nie posiada popularnego wcięcia czy łezki – górna i dolna ramka są prawie identyczne (górna jest o 1-2 mm mniejsza), a rogi wyświetlacza zaoblono.

Sam ekran ma dobrą jasność maksymalną i minimalną. Czytelność w pełnym słońcu nie zadowala mnie w pełni, jest po prostu dobra. W niektórych egzemplarzach Redmi Note 5 pojawiały się powidoki, w moim natomiast ich nie uświadczyłem w moim również, pół roku od pierwszej publikacji tego wpisu.

Specyfikacja

Telefon wyposażony jest w układ Qualcomm Snapdragon 636. Sam układ jest dosyć wydajny. Nie ma z nim żadnych problemów podczas przeglądania internetu czy portali społecznościowych. Jak na średniopółkowy procesor, układ radzi sobie całkiem nieźle w grach.

Mamy do dyspozycji wersje z 3 GB RAM i 32 GB pamięci wewnętrznej lub 4 GB RAM i 64 GB pamięci. Można ją rozszerzyć kartą microSD do 128 GB, ale wtedy tracimy jeden slot na kartę SIM.

Specyfikacja:

Wyświetlacz: LCD IPS, 1080x2160px, 5.99", 403ppi, Corning Gorilla Glass 3 Wymiary i waga: 158.60x75.40x8.05mm, 181 g Procesor: Qualcomm Snapdragon 636, ośmiordzeniowy o taktowaniu 1.80 GHz Grafika: Adreno 509 Konfiguracja pamięci: 3GB RAM i 32GB ROM lub 4GB RAM i 64GB ROM Aparat główny: 12 MPx (f/1.9), 5 MPx Aparat frontowy: 13 MPx (f/2.0) Bateria: Li-Po 4000mAh Łączność i czujniki: DualSIM, Blutetooth 5.0, 802.11 a/b/g/n/ac, USB 2.0, GPS, A-GPS, GLONASS, żyroskop, czujnik grawitacji, jack 3,5mm System: Android 7.1.2 Nougat z aktualizacją do Androida 9.0 Pie z nakładką MIUI 10

Aparat

Główny aparat składa się z dwóch obiektywów. Pierwszy o rozdzielczości 12 MPx (f/1.9), został wyposażony w autofocus. Drugi moduł jest pomocniczy i służy m.in do rozpoznawania głębi – ma on 5 MPx i światło 2.0. Całość wspomaga dioda doświetlająca. Sam aparat jest umiejscowiony na „wysepce”, znanej z m.in z iPhone’a X. Moduł mocno wystaje i warto go zabezpieczyć jakimś etui – podstawowe, silikonowe i półprzeźroczyste etui znajdziemy w zestawie z telefonem.

Zdjęcia które robi aparat są zadowalające w tej klasie sprzętu – za dnia i w odpowiednim świetle zrobimy przyjemne ujęcia. W nocy jest gorzej – widoczne są szumy. Fotografie wykonane piątym Redmi Note, spokojnie możemy wrzucić na portale społecznościowe.

Wszystkie fotografie zamieszczone poniżej możesz zobaczyć w oryginalnych rozdzielczościach klikając tutaj.

Łączność i multimedia

Redmi Note 5 wyposażony jest w Bluetooth w wersji 5.0. Korzystając z opaski Mi Band 2 oraz słuchawek Pioneer SE-CL5BT i nie zauważyłem problemów z połączeniem. Telefon nie posiada NFC, co jest wadą urządzenia. Smartfon dobrze trzyma zasięg, nawet na terenach pozamiejskich. Mamy wejście jack 3.5mm, co pozwoli podłączyć słuchawki i cieszyć się dobrą jakością dźwięku. Xiaomi zastosowało pojedynczy głośnik mono, który jest donośny, ale płytki.

Oprogramowanie

Smartfon (na chwilę obecną) pracuje pod kontrolą systemu Android 9.0 Pie z nakładką MIUI 10. Wcześniej pracował na Androidzie 7.1 Nougat z nakładką MIUI 9. Sama nakładka pozwala na dużą personalizację telefonu, jednak bardziej doświadczeni wiedzą, że zdarza jej się ubijanie aplikacji w tle. Pomimo tego – Redmi Note 5 działa płynnie, choć zdarzą mu się przycięcia. Samą nakładkę mogę pochwalić za możliwość dodania motywów, tryb ciemny czy gesty ekranowe zastępujące przyciski funkcyjne. W mojej opinii nakładka systemowa od Xiaomi jest dobra, choć trzeba w niej wiele rzeczy poprawić.

Bateria

Akumulator zastosowany w telefonie ma pojemność 4000mAh. Na ten moment jego wielkość nie powala, ale w momencie premiery, taka pojemność ogniwa była rzadkością. Bateria pozwala na średnio 7-8,5h intensywnej pracy na ekranie – jest to dobry wynik, ale zdarzało mi się nawet wyciągać 10h przy rozsądniejszym użytkowaniu. Ogniwo naładujemy ładowarką 5V/2A (10W) dołączoną do zestawu. Sam smartfon wspiera Quick Charge, ale tylko w wersji 2.0. Ładowanie urządzenia od 0% do pełna, zajmuje około 3 godzin.

Podsumowanie

Redmi Note 5 to rozsądny wybór, jeśli oczekujemy taniego i nadal dobrze działającego średniaka. Nie opłaca się jednak szukać go w ofertach popularnych elektromarketów, ponieważ często jego cena dorównuje nowszemu Redmi Note 7 czy Motoroli G7 Power (z szybszym ładowaniem niż w Note 5 oraz większą baterią). Mogę powiedzieć, że jest to udany smartfon od Xiaomi, który nawet w 2019 roku jest wart zakupu.

Wpis jest częścią Bloga Telefoniarzy. Cyklu, w ramach którego to członkowie Grupy Telefoniarzy redagują wpisy na stronę internetową projektu.

Inne recenzje sprzętu Xiaomi:
Xiaomi Mi 10 5G
Xiaomi Mi 9T
Xiaomi Mi 8
Xiaomi Mi Max 2
Xiaomi Mi Box 4K
Szczoteczka soniczna SOOCAS/SOOCARE X3

Fanpage, grupy na Facebooku czy choćby ta strona, to hobbystyczny i niezarobkowy projekt.
Jeśli podoba Ci się to co robimy i chcesz pomóc w rozwoju naszej pasji - wesprzyj TBiMZ.
Reklama