Narzędzia przydatne do naprawy smartfonów

Jak zapewne niektórzy z Was kojarzą, czasami naprawiam telefony. Zdarzają się pytania o sprzęt, którego w tym celu używam. Stworzyłem więc krótką listę narzędzi przydatnych przy tego typu naprawach. Większość z wymienionych rzeczy można kupić za niewielkie pieniądze w Chinach.

Wkrętaki

Absolutna podstawa, żeby cokolwiek rozkręcić. Osobiście używam kompletu od firmy Wiha – jest to zestaw wystarczający do naprawy większości telefonów. Nie zdarzyło się, żeby zabrakło mi jakiegokolwiek bitu. Jeśli wewnętrzny leniwiec jest w Tobie szczególnie silny, polecam wkrętak elektryczny. Używany przeze mnie Wowstick przydaje się, gdy jest dużo śrubek. Aczkolwiek ma niewygodny sposób przechowywania bitów.

Otwieracz

Wygodny i skuteczny, choć trzeba uważać, żeby nie porysować nim ramki. Oprócz metalowego, przydają się również plastikowe typu kostka do gitary.

Przyssawka

Dobra przyssawka jest przydatna przy telefonach, których obudowa jest wykonana ze szkła.

Pęsety

Zwane też pincetami. Byle tylko nie trafić na takie, które wyginają się jak papier.

Plastikowe, cienkie karty

Kosztują grosze. Ułatwiają cięcie kleju, przy wyciąganiu ekranu z ramki.

Mata silikonowa odporna na temperatury

Ułatwia zachowanie porządku i zabezpiecza w jakimś stopniu przed rysami. Najlepiej wziąć taką, z magnetyczną częścią na śrubki. Ewentualnie można użyć zwykłej maty i dokupić podkładkę magnetyczną.

Hotair

Jak już mamy matę silikonową odporną na temperatury, to przydałby się jakiś hotair. Ja używam jednego z najtańszych, Yihua 858D i sprawdza się odpowiednio. Myślę, że w zupełności wystarczy. Opcja ekonomiczna to po prostu suszarka, choć hotair jest wygodniejszy i bezpieczniejszy. Przydatny do rozgrzania kleju, żeby puścił i umożliwił demontaż.

Trochę chemii

Do oczyszczenia telefonu z resztek kleju przydaje się izopropanol lub benzyna. Ewentualnie aceton, choć z nim należy uważać. Są też specjalne rozpuszczalniki do kleju. Nie miałem z nimi styczności, więc nie jestem w stanie stwierdzić, na ile są skuteczne.

Klej

Po naprawie wypadałoby telefon skleić ponownie. W tym celu używam kleju B7000/T7000. Wersja B jest błękitna lub przezroczysta, T jest czarna. Zaletą tej drugiej jest niwelowanie prześwitów światła od podświetlenia LCD. Polecam od razu zakupić największe opakowanie 110ml oraz nie bawić się w półśrodki.

Ściski sprężynowe

Żeby klej dobrze złapał, ekran musi być dociśnięty przez kilkanaście godzin. Przydają się wtedy takie mini ściski. Im więcej, tym lepiej. Sam mam ich bodajże 14 sztuk.

Taśma dwustronna

Oprócz kleju, czasem przydaje się taśma dwustronna. Nie polecam jednak tych na rolce. Są bardzo wąskie, ciężko się je nakleja i średnio trzymają. Zamiast tego, kupuję taśmę pod jakiś konkretny model i zwyczajnie docinam ją pod wymiary, jakie potrzebuję (ostatnio np. do Pocophone F1, bo jest spory, a cena takich płatów taśmy zazwyczaj jest taka sama niezależnie od modelu).

To by było chyba na tyle. Mam nadzieję, że o niczym nie zapomniałem.
Powodzenia w naprawach!

Reklama