Jak zdezynfekować urządzenia elektroniczne?

Od czasu gdy koronawirus jest tematem, który nie schodzi z ust wielu ludzi na całym świecie, dużo częściej na tapet jest brany wątek dbania o higienę osobistą. Pamiętając o myciu rąk, nie zapominajmy o urządzeniach, których używamy przez kilka godzin dziennie – do takich należą przede wszystkim telefony. Wszak jaki jest sens starannego oczyszczenia rąk z brudu, gdy po kilku sekundach dotkniemy niegrzeszącego czystością ekranu smartonu, myszki czy klawiatury?

Wpis składa się z dwóch części. Najpierw odpowiemy sobie na pytanie zadane w tytule wpisu, a także porozmawiamy o czyszczeniu akcesoriów. Następnie sprawdzimy, jakie wskazówki mają dla nas popularni producenci smartfonów, ponieważ również oni aktywnie zaangażowali się w walkę z pandemią.

Czyszczenie sprzętu w warunkach domowych

Używając miękkiej i niepylącej ściereczki (np. z mikrofibry) nasączonej 70% alkoholem izopropylowym (lub gotowych chusteczek dezynfekujących, np. Clorox), delikatnie wycieramy twarde, nieporowate powierzchnie (wyświetlacz, klawiatura lub obudowy). Nie używaj spirytusu salicylowego! Jest to roztwór kwasu w alkoholu etylowym i wodzie, który może uszkodzić elektronikę. Nie używaj wybielaczy. Nie pozwól, aby wilgoć dostała się do jakiegokolwiek otworu w obudowie i nie zanurzaj sprzętu w żadnych cieczach czyszczących. Nie stosuj środków dezynfekujących na powierzchniach tkaninowych lub skórzanych. Możesz oczywiście używać specjalnych płynów do czyszczenia sprzętu, które zakupisz w sklepach z elektroniką.

W wielu przypadkach można również wykorzystać zwykły płyn/żel antybakteryjny, zamiast IPA. Większość z nich ma w swoim składzie alkohol, wodę i kompozycje zapachowe, czyli nic groźnego dla ekranu czy obudowy.

Czego jeszcze nie powinniśmy robić?

Nie zanurzajmy całego urządzenia w płynie czyszczącym. Złym pomysłem jest również pryskanie substancją czyszczącą bezpośrednio na ekran urządzenia. Odpada aplikowanie środka dezynfekującego na siatkę głośnika (szczególnie, gdy myślimy o dezynfekcji kolumn głośnikowych).

Jeśli umyliście swojego smartfona pod kranem przed sprawdzeniem, czy urządzenie posiada certyfikat wodoszczelności i zdarzyła Wam się taka sytuacja, jak u Pani z obrazka niżej, przeczytajcie poradnik Daniela na temat pierwszej pomocy przy zalanym smartfonie. Przede wszystkim nie wkładajcie telefonu do ryżu, co również zostało wyjaśnione w przytoczony tekście.

Czyszczenie etui

Najpierw wyjmijmy telefon z chroniącej go obudowy (to akurat dość oczywiste). Następnie możemy wyczyścić ją tak samo jak telefon, za pomocą alkoholu izopropylowego i ściereczki. Najlepiej wykorzystać mydło oraz bieżącą wodę i na koniec przetrzeć wszystko chusteczką z alkoholem, o ile posiadamy zwykły, silikonowy case. Zdecydowanie nie myjcie w ten sposób etui z funkcją ładowania, jak choćby Smart Battery Case od Apple. Do czyszczenia etui nie polecam preparatów do mycia szyb, środków chemii gospodarczej, aerozoli, rozpuszczalników, amoniaku, środków rysujących powierzchnię ani detergentów z nadtlenkiem wodoru, ponieważ mogą uszkodzić nasz gadżet.

Dlaczego powinniśmy czyścić swoje gadżety?

Jednym z zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia (która stara się ograniczyć pandemię koronawirusa) jest częste mycie rąk oraz dezynfekcja urządzeń, których często dotykamy. Zapobiega to też rozwijaniu się m.in. bakterii E. coli, gronkowca, paciorkowców itp. Na naszych przedmiotach gromadzą się: tłuszcz, pot, martwy naskórek oraz resztki makijażu. Ta mieszanka to idealne środowisko dla drobnoustrojów. Dlatego telefony (oraz pozostałe urządzenia) należy czyścić regularnie. Przetarcie ekranu ubraniem może nie wystarczyć, a wręcz przeciwnie – zarazki się namnożą.

Co oferują nam producenci smartfonów?

Samsung (w wybranych salonach Samsung Brand Store oraz autoryzowanych punktach serwisowych) i Huawei (na razie tylko w nowym salonie serwisowym przy Siennej 39 oraz w HES w Arkadii w Warszawie, ale w planach jest rozszerzenie zasięgu na inne miasta) prowadzą dezynfekcję smartfonów promieniami UV.

Dzięki tej technice można usunąć do 99,99% drobnoustrojów (tak przynajmniej deklaruje koreańska marka), a cały proces trwa 10 min. Samsung udostępnia również narzędzia do dezynfekcji smartfonów i dotyczy to telefonów dowolnej marki – za darmo.

„Smartfony to jedne z najczęściej używanych urządzeń, co powoduje, że na ich obudowach mogą osadzać się różne substancje i bakterie. Zwykłe, domowe metody czyszczenia smartfonów nie dają pewności, że usuniemy je wszystkie. Dlatego postanowiliśmy zaoferować skuteczniejsze rozwiązanie – dezynfekcję promieniami UV-C”– Marcin Gontarski, Senior Service Operations Manager w Samsung Electronics Polska.

Huawei – także za darmo oczyszcza urządzenia, jednak tylko swojej produkcji (w tym Honory). Chińska marka radzi również:

Czyść telefon regularnie. Rozmawiając przez telefon na jego powierzchni gromadzi się naskórek, pot oraz resztki makijażu, które w połączeniu z rozgrzanym telefonem, stwarzają idealne środowisko dla rozwoju drobnoustrojów. Trzymaj płyny z dala od produktu. Nie używaj do czyszczenia płynu do mycia szyb, wody, rozpuszczalnika, alkoholu, amoniaku oraz materiałów ściernych. Najlepiej użyć suchej czystej ścierki z mikrofibry. Jeśli chcesz użyć płynu, to wybierz tylko wśród specjalnych środków czyszczących do elektroniki. Nie rozpylaj środków czyszczących bezpośrednio na telefon komórkowy. Przed dezynfekcją odepnij wszystkie podłączone kable. Używaj zestawu słuchawkowego do rozmów telefonicznych, przynajmniej w okresie wzmożonej aktywności wirusów.

Z kolei Apple zaktualizowało procedurę dezynfekcji:

Do czyszczenia używaj wyłącznie miękkich, niepylących ściereczek. Unikaj szorstkich tkanin, ścierek, ręczników papierowych i podobnych materiałów. Unikaj nadmiernego wycierania, ponieważ może to spowodować uszkodzenia. Odłącz wszystkie zewnętrzne źródła zasilania, urządzenia i kable. Trzymaj płyny z dala od produktu, chyba że podano inaczej dla danego produktu. Nie pozwól, aby wilgoć dostała się do jakiegokolwiek otworu w obudowie. Nie używaj preparatów w aerozolu, wybielaczy ani środków do szorowania. Nie rozpylaj żadnych środków czyszczących bezpośrednio na produkt.

Pamiętajmy więc, aby dbać o higienę nie tylko swojego ciała, ale również naszych smartfonów oraz pozostałych gadżetów. Mamy je przy sobie przez cały czas, w dłoniach czy blisko twarzy. No i przede wszystkim – dbajmy o czystość zawsze – również wtedy, kiedy pandemia się skończy.

Wpis jest rozwinięciem postu, przeznaczonego pierwotnie dla grupy "Telefonawka". Umieszczono go tutaj za uprzejmością Mateusza, będącego jednocześnie autorem wpisu. Podczas redagowania, użyto materiałów udostępnionych przez firmy Samsung, Huawei oraz Apple. Zdjęcie tytułowe pochodzi ze strony pomocy firmy Huawei.

Przeczytaj również inne poradniki:
Telefony powystawowe – nie daj się oszukać
Google Pixel – gwarancja producenta i jak z niej skorzystać
Narzędzia przydatne do naprawy smartfonów
Zalany telefon – pierwsza pomoc

Fanpage, grupy na Facebooku czy choćby ta strona, to hobbystyczny i niezarobkowy projekt.
Jeśli podoba Ci się to co robimy i chcesz pomóc w rozwoju naszej pasji - wesprzyj TBiMZ.
Reklama