Niektórzy natrafiają na nie bardzo często, czasami mają nawet dość swojego telefonu. Z kolei są też osoby, które nigdy nie spotkały się ze zjawiskiem banerów reklamowych i uważają, że tamci pierwsi plotą androny. Ten wpis powstał po to, by odpowiedzieć na to (dość kontrowersyjne) zagadnienie i wyjaśnić całą sytuację zainteresowanym czytelnikom.
Przy redagowaniu wpisu pomagał Kacper Skrzypek, który od lat zajmuje się tematyką urządzeń Xiaomi, tłumaczeniami nakładki MIUI oraz publikowaniem tekstów na portalu MIUI Polska.
1. Czy MIUI ma reklamy?
Tak, w MIUI występują banery reklamowe.
2. Czy Xiaomi potwierdziło umieszczanie ich w systemie?
Xiaomi już w 2018 roku przyznało, że umieszcza reklamy w systemie, gdyż to pozwala im na większy zarobek. Cytując The Verge:
„Reklama była i będzie integralną częścią usług internetowych Xiaomi, kluczowego elementu modelu biznesowego firmy. Będziemy wspierać wrażenia użytkowników, oferując opcje wyłączania reklam i stale ulepszając nasze podejście do nich w tym dostosowując, gdzie i kiedy pojawiają się. Zgodnie z naszą filozofią powinny one być dyskretne, a użytkownicy zawsze mają możliwość otrzymywania mniejszej liczby rekomendacji.”
3. W jakiej formie występują i gdzie one są?
Reklamy występują w formie banerów umieszczonych w aplikacjach:
– Panel sterowania (zawierają je niektóre opcje, takie jak np. „Czyszczenie WhatsApp/Facebooka”, „Dokładne czyszczenie”);
– Menedżer plików;
– Skaner antywirusowy;
– Mi Muzyka;
– Mi Video;
– Przeglądarka Xiaomi;
– Pobrane;
– Motywy;
Do tego zawierają je również ikony sugerowanych aplikacji w jednym z folderów na pulpicie (do wyłączenia przełącznikiem w tymże katalogu). Podczas skanowania nowo zainstalowanych aplikacji również może pojawić się baner.
4. Czy da się wyłączyć reklamy w ustawieniach telefonu/aplikacji i jak to zrobić?
Tak, można. W ustawieniach każdej aplikacji z osobna trzeba odznaczyć opcję „Odbieraj propozycje”, aby nie pojawiały się w niej banery. Jeżeli jednak ten sposób by nie zadziałał, pozostaje jeszcze rozwiązanie opisane w tym poradniku.
5. Czy wyżej opisany sposób zadziała na każdym MIUI, czy na innych wersjach oprogramowania trzeba się uciekać do alternatywnych sztuczek?
Powinien zadziałać na każdej edycji MIUI.
6. Czy można wyłączyć tylko ich personalizację?
W ramach pierwszej konfiguracji można wyłączyć personalizację reklam. Podczas tego procesu możemy przeczytać: „Gdy spersonalizowane rekomendacje reklam są wyłączone, nadal będziesz widzieć taką samą liczbę reklam, jak wtedy, gdy funkcja jest włączona. Reklamy nie będą jednak już trafne, ponieważ nie będą oparte na Twoich osobistych preferencjach.”
7. Czy trzeba wyłączać personalizację/reklamy podczas konfiguracji, czy później też się da je wyłączyć?
Zarówno personalizację reklam, jak i banery w każdej z aplikacji z osobna powinno dać się wyłączyć również później w Ustawieniach bądź w opcjach danej aplikacji.
8. Czy jest pewność, że reklamy nie wrócą po którejś aktualizacji?
Nie powinny one powrócić, chyba że Xiaomi zmieni coś w swojej polityce.
9. Czy reklamy występują niezależnie od serii i cen telefonów? (Redmi/Mi/Poco)
Banery występują niezależnie od podserii i podmarki telefonów Xiaomi.
10. Reklamy pojawiają się u wszystkich, czy może się zdarzyć, że ktoś ich nie ma?
Tak, może się zdarzyć, że ktoś po prostu nie będzie miał reklam, ale to nie oznacza, że inni użytkownicy również ich nie mają.
Telefonia komórkowa w Afryce Równikowej
Ceny flagowych smartfonów w 2020 roku
Xiaomi Mi 8 – najlepszy klon iPhone’a
[Relacja] Serwis Nokii liczy(ł) na niewiedzę klienta
Fanpage, grupy na Facebooku czy choćby ta strona, to hobbystyczny i niezarobkowy projekt.
Jeśli podoba Ci się to co robimy i chcesz pomóc w rozwoju naszej pasji - wesprzyj TBiMZ.
Reklama